Supermarkety našly recept na diskonty (11/2016)

…. zní to jako pohádka, ale ve Velké Británii je to momentálně realita.

 

ZakazniciSupermarkety zbrzdily diskonty

Zní to jako pohádka, ale ve Velké Británii je to momentálně realita. Po několika letech masivní expanze tam rostou Aldi a Lidl nejpomaleji od roku 2011. Tesco naproti tomu zrychlilo svůj růst dvojnásobně. Podle panelu domácností (Kantar Worldpanel) Tesco nyní roste o 2,2% měsíčně a za rok zvýšilo svůj tržní podíl na 28,2% (oproti 27.9% před rokem). Motorem růstu je prodej čerstvého sortimentu (mj. díky nové levnější privátní značce Farm Brands). Velmi dobře si ovšem vede i prémiová značka Tesco Finest. Daří se i síti Iceland, která čelí německým diskontérům výrazným rozšířením sortimentu mořských ryb a těsnou spoluprací se Slimming World a Pizza Express.

Tesco, Asda, Morrisons i Sainsbury’s v nedávné minulosti také snížily ceny. Aldi a Lidl nicméně promptně reagovaly a udržují si svůj stabilní cenový odstup. V důsledku toho je dnes v Británii deflace -0,5%.

 


Obchodnici 2E-Commerce roste, hnacím motorem růstu je stále AMAZON

Americký trh e-Commerce příští rok vzroste o více než 11% a dosáhne objemu 440 miliard dolarů (zdroj: studie U.S. Online Sales Forecast. Omni-Channel Retailing Challenged by Its Success, publikovaná poradci z FTI Consulting). Pro srovnání: obrat kamenných prodejen by měl v roce 2017 vzrůst v USA jen o 2 - 3%. Hlavním motorem růstu je stále AMAZON, někteří tradiční obchodníci se však také velmi činí a omnichannel retail se stává realitou. Z každého dolaru, který „migruje“ z off-line do on-line retailu zůstává v průměru 68 centů v tradičním maloobchodním ekosystému, jen se přesunuje z kamenné prodejny do e-shopu provozovaného etablovaným obchodním řetězcem. V roce 2020 by e-Commerce v USA měl podle FTI Consulting dosáhnout objemu 562 miliard USD a tržní podíl online kanálů bude 21%. Do roku 2026 by se pak objem e-Commerce měl oproti dnešku zdvojnásobit.

AMAZON, který primárně prodává non-food, je současně největším online prodejcem potravin v USA. Podle Supermarket News dosáhl vloni obratu za potraviny téměř 1, 9 miliardy EUR. Drží si stále velký odstup od dvojky v e-Commerce, kterou je tradiční řetězec Kroger. Ten ovšem meziročně roste v online prodeji rychleji než AMAZON (o 34%). Walmart je zatím sedmý, obrat v síti však vloni zdvojnásobil. Peopod, internetový obchod, vlastněný skupinou Ahold Delhaize si drží 3. příčku a roste o 10%.

 


StatOBI neplánuje další velkou expanzi v ČR a SR

Nejvyšší šéf OBI pan Sergio Giroldi poskytl německému Lebensmittel Zeitung rozhovor, ve kterém avizoval navýšení počtu filiálek o další stovku. Ke stávajícím 654 prodejnám v 11 zemích by měly přibýt prodejny hlavně v Itálii a Polsku, eventuálně i v Rusku, a to navzdory tamním politickým a hospodářským problémům. ČR a SR jsou v rozhovoru označeny jako klíčové země, obdobně jako třeba Německo, Švýcarsko a Rakousko. Zde však lze jen „stěží dále zvyšovat tržní prezenci“, neboť takové příležitosti k růstu jako akvizice části sítě Baumax nepřijdou.
8-2015 obr3Vybíráme z médií:

Nejžhavější trendy retailu v kostce

Číst dál...

 

 


RS logo 2017Ideální moment k registraci

Program právě zveřejněn, sleva pro Very Early Birds ještě několik hodin platí.

Registrovat se na Retail Summit 2017 

Video měsíce: Jörg Bauer, jednatel Globus CR, o budoucnosti efektivního obchodu

 

Jorg video mensi